Como
Como należy do najbardziej interesujących miast w północnych Włoszech. Rozwinęło się u podnóża wzgórz, które je otaczają. Do dziś widoczna jest tu rzymska zabudowa, z opasującymi murami, powiększanymi na przestrzeni wieków wraz z rozwojem miasta
W mieście podziwiać można wyjątkowe dzieła sztuki, ale również zapierające dech w piersiach widoki i historyczne cenrum. Miasto było zawsze bogate i wpływowe, jego ekonomiczna siła oparta jest na przemyśle jedwabniczym: do dzisiaj tutejsze krawiectwo reprezentuje najwyższy poziomw skali światowej w sektorze jedwabniczym.
Katedra w Como jest jedną z budowli najlepiej wyrażających okres gotycko-renesansowy w Lombardii. Budowa rozpoczęła się w 1396r i trwała aż do XVIIw., uwieńczona przepiękną kopułą – dziełem Francesco Juvarry. Trzyczęściową fasadę, ozdobioną strzelistym oknem i zachwycającą rozetą, ożywiają rzeźby z XV I XVIw. Warte uwagi są sugestywne nisze – po bokach głównego portalu – z posągami Pliniusza Starszego i Młodszego, słynnych pisarzy rzymskich, urodzonych w Como. Obok katedry znajduje się “Broletto” (1215), pradawna siedziba ratusza o romańsko-gotyckich formach. Budynek jest ozdobiony pasami z marmuru białego, szarego i czerwonego oraz wzbogacony serią wielkich triforium. Wieża ratusza również pochodzi z 1215r.
Bazylika Sant'Abbondio, pochodząca z XIw., wraz z kościołem San Fedele, to znakomity przykład sztuki romańskiej. Daje ona najlepszy wyraz wyjątkowych umiejętności mistrzów z Como (tzw. „Magistri Comacini”) łączących architekturę kluneńską, normandzką, reneńską i z architekturą włoską. Fasada bazyliki ukoronowana jest łukami i przedzielona filarami na 5 części.
Wnętrze ukazuje głębokie prezbiterium zakończone półkolistą absydą, która charakteryzuje się strzelistymi oknami przepięknie zdobionymi afreskami z połowy XIVw. przedstawiających życie Chrystusa. Po bokach nawy głównej wzniesione zostały dwie bliźniacze dzwonnice. Bazylika Sant’Abbondio może być uważana za archetyp całej sztuki romańskiej, włoskiej i zagranicznej: posiada fundamentalne elementy tego stylu, rozpowszechnione później w całej ówczesnej Europie przez architektów z Como.
Bazylika San Fedele (XI/XIIw.) w Como to wyraz niezwykłych umiejętności technicznych i artystycznych z których słyneli na całym świecie– w zakresie sztuki romańskiej - budowniczy z Como (“Magistri Comacini”). San Fedele posiada wyjątkową strukturę: oryginalne rozwinięcie planu mausoleum i antycznego baptysterium: plan bazyliki to szczęśliwe połączenie katedralnego schematu planimetrycznego z planem centralnym.
Trzy nawy zbudowano na planie elipsy, wokół której znajduje się podwójna galeria ze sklepieniem łukowym. Wnętrze jest bogato zdobione afreskami, rzeźbami, figurkami lwów, łukami i kolumnami. W szczytowej części fasady bazyliki mieści się rozeta z 1509r., obok której zbudowano dzwonnicę romańską z monoforia i biforia.